1PGSMA180Z R3G
1PGSMA180Z R3G
Part Number1PGSMA180Z R3G
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseDO-214AC, SMA
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
1PGSMA180Z R3G - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Zener - Single
Datasheet
Standard Package1800
ManufacturerTaiwan Semiconductor Corporation
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)180V
Tolerance±5%
Power - Max1.25W
Impedance (Max) (Zzt)1.2 kOhms
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 136.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)